Vzorce

Věci kolem nás se pořád opakují v určitých vzorcích. Když je objevíme, usnadníme si nejen pochopení situace, ale i další design, protože těch stávajících vzorců můžeme docela dobře využít. Nebo si vytvořit nové, které lépe poslouží našemu záměru.
Vzorce pozorujeme v přírodě i v lidské společnosti. Obvykle se projevují v prostoru nebo v čase. Některé jsou tak navyklé, že je ani nevnímáme, jsou skoro neviditelné a my si neuvědomujeme jejich potenciál.


Krásným přírodním vzorcem jsou větve a kořeny stromů. Slouží ke sbírání a distribuci vody a živin. My lidé používáme podobný vzorec, když stavíme silnice a rozdělujeme je na široké dálnice, běžné silnice nebo uježděné cesty v lese.

Dalším vzorcem je třeba shlukování ptáků do hejn. My lidé děláme něco podobného, když si stavíme domy poblíž sebe a tvoříme města a vesnice.


Příkladem lidského vzorce v prostoru je naše bydlení. Nikdy jsem u vás doma nebyla, ale přesto tuším, že máte kuchyň s ledničkou a sporákem, koupelnu se záchodem, místo na shromažďování (obývák) a soukromé prostory (ložnici). Když tento vzorec porušíte, nejspíš k tomu máte nějaký dobrý důvod. Například nemusíte mít ledničku, pokud máte studený sklep. Záchod také nemusí být splachovací v domě, ale třeba kompostovací venku. Obýváku se můžete vzdát, pokud máte velkou obytnou kuchyň.


Jedním takovým vzorcem v čase je obvyklý průběh mého dne. V noci spím, ráno vstávám, udělám nějaké ranní úkony, např. snídani nebo hygienu, v určitou dobu obědvám, večeřím, jdu spát. Je to pořád stejné. Nuda? Možná, ale taky příležitost. K těm už navyklým rutinám můžeme přidat další, takové, které si sami vybereme. Například když se sprchuju, můžu si přidat na závěr krátké osprchování nohou studenou vodou. Nic náročného. Časem můžu zvětšovat tu část těla, kterou si otužuju. Po nějaké době pro mě bude otužování naprosto normální. Mám to ověřeno, trvalo mi to sice asi tři roky, ale dnes už se nejen denně sprchuju studenou vodou, ale patřím k těm bláznům, co se v zimě noří do ledové vody. Dost velký posun na zimomřivce. Klíčem k úspěchu bylo, že jsem malinké kroky připojila k tomu, co už jsem dělala, tedy k už existujícímu vzorci.


Některé vzorce nám dokáží i škodit. Třeba když je vaším obvyklým vzorcem dát si po obědě zákusek a přitom se snažíte zhubnout. Ale vzdát se té sladkosti je prostě příliš těžké. Třeba to půjde aspoň trochu pozměnit. Místo smetanového zákusku si dát ovoce? Nebo malou sušenku? Nebo se o zákusek rozdělit s kolegyní? I ty špatné vzorce nám k něčemu slouží, uspokojují nějakou naši potřebu. Proto je tak těžké je bez náhrady odstranit.


Dokážete popsat nějaké vzorce v čase i v místě které se pojí k vašemu záměru? Aspoň tři?

VZORCE – identifikujte prospěšné nebo škodlivé vzorce
Vzorce jsou opakující se situace, obvykle v místě nebo v čase. Mohou nám pomáhat nebo nás brzdit.
Vzorce v místě:
Větvení silniční síť, složená z dálnic, frekventovaných silnic i málo používaných místních silniček.
Vzorec lalok neboli hejno ptáci i jiní živí tvorové se shromažďují do skupin.
V lidské společnosti je to například uspořádání bytu – chodba, koupelna, kuchyň, obývák, ložnice, dětský pokoj. Většina lidí to tak má a to nám umožňuje lépe se vyznat i v cizím bytě, kde jsme poprvé.
Vzorce v čase: střídání dne a noci, pracovní doby a volného času, týdenní rytmus s pěti pracovními dny a dvěma víkendy. Měsíční rytmus. Rok, čtyři roční období a svátky v průběhu roku.
Vzorce v našem chování můžeme nazvat zvyky, využít těch užitečných a eliminovat ty, které nám škodí. Výhoda je v tom, že se stále opakují, takže když změníme zvyk, bude jednodušší změněné chování udržet. Například když zapomínám brát vitamín B12, mohla bych si dát do koupelny do stejné skříňky, kde mám kartáček a pastu na zuby. Tím se mi připomene a já si ho dám každé ráno před čištěním zubů.