Vize

Jak vypadá dobře zformulovaný cíl? Měl by být jasný a konkrétní. Např. papír, na kterém je plán zahrady a k tomu seznam akcí, jak je budu postupně dělat jednu po druhé.
Prvním krokem je ujasnit si, co je vize a jak vypadá cíl. Například mojí vizí je zdravá a spokojená rodina. Cílem je udělat dnes večer večeři, která k té vizi – bude směřovat něco zdravého, co si sníme společně a v pohodě. Nebo je mojí vizí, že mé dítě bude jednou dospělým úspěšným člověkem. Cílem je najít mu dobrého učitele antličtiny, protože znalost tohoto jazyka považuju za důležitou. Nebo sním o tom, jak moje (ještě nenarozené) děti běhají po rozkvetlé zahradě okolo domu (který ještě nevlastním) – to je vize. Cílem může být třeba šetřit, abychom na ten dům měli peníze, hledat pozemek, zjišťovat možnosti a zkušenosti ostatních apod.
Svoje vize míváme v různých oblastech pro práci, rodinu, zdraví, trávení času nebo třeba místo, kde žiju.
Vize dává smysl tomu, co každý den děláme. Umývat každý den hromadu nádobí nejspíš není činnost, kterou si užíváme. Ale děláme to, protože nám to dává smysl. Naplňujeme tak svou vizi po šťastné a harmonické rodině. Pokud je vaší vizí získat Nobelovu cenu za nějaký úžasný objev, pak pro vás mytí nádobí bude otrava a zdržování, ale zcela smysluplné bude trávit spoustu času studiem.
Problémy s vizí? Když nám chybí nebo není jasná nebo když se pohybujeme od jedné vize ke druhé. Například když jako žena chci být oddaná matka a perfektní manželka, ale zároveň chci dělat kariéru. Mám dvě vize, které se v některých situacích dostanou do rozporu. Pokud se ani jedné nechci vzdát, pak potřebuju hledat cesty, jak obojí dostat do souladu.

Cíl je jednoznačně formulovaný, jasný, ohraničený v čase a místě tak, aby bylo možno říct, jestli už je splněný nebo ne.
Například cíl vypěstovat pro rodinu dostatek brambor. Takhle zformulovaný není dost jasný. Chybí nám informace o tom, kolik brambor vlastně potřebujeme. Řekněme, že za tuto sezónu chceme vypěstovat 300 kg brambor. A to už je dostatečná informace na to, abychom mohli s cílem dál pracovat ujasnit si, jak velkou plochu potřebujeme, kde vezmeme sadbu, jak budeme připravovat půdu, jak to bude se zaléváním a okopáváním, kdy sklidíme a jak úrodu nakonec uložíme. A po sklizni snadno poznáme, jestli jsme cíle dosáhli nebo ne.
Například cíl uvařit večeři. Takhle zformulovaný je nejasný. Potřebujeme vědět i to, pro kolik lidí vaříme, kolik na to máme peněz, času, jestli jsou nějaká omezení (bezlepková dieta, někdo nejí houby, někdo je vegetarián nebo vegan). Když vaříme pro rodinu, tak všechny tyto okolnosti už známe. Když máme připravit jídlo pro někoho cizího, můžou nám některé z těcchto informací chybět. Když ale máme jasný cíl, dokážeme chybějící prvky a informace identifikovat.

VIZE/CÍL dovolte si snít a vytvořit cíl
Na začátku každého vědomého záměru by měla být vize.
Vize je obraz nějakého žádoucího budoucího stavu. Představujeme si třeba, že máme krásný dům, kvetoucí zahradu, spokojený vztah. To jsou ale příliš velké vize. Jsou i zcela malé. Když chci připravit k večeři hlívový guláš, pak mám v hlavě představu toho, jak to má vypadat jaké potřebuju ingredience, jaký je postup, jak má vypadat výsledek. Vize je ten výsledek, který mám někde uvnitř v hlavě a ke kterému směřuju, ať už si to uvědomuju nebo ne.
Čím jasnější a konkrétnější vize, tím přehlednější a plynulejší bude cesta k ní. Pak dokážu i posoudit, jestli mám všechno potřebné suroviny, fungující kamna nebo dostatek času. Večeře je pro mě příkladem dobře zvládnutého projektu.
Pokud bych to jídlo neuměla uvařit a vůbec bych nevěděla, jak začít, pak bych PROJEKT VEČEŘE zvládnout nedokázala, protože by mi chyběly důležité informace a dovednosti. Nicméně pokud opravdu chci, tak si ty chybějící zdroje dokážu najít zeptat se někoho, kdo umí vařit, najít recept na internetu, nebo to prostě zkusím a ono se uvidí. I když výsledek nebude stoprocentní, získám zkušenosti, díky kterým to příště půjde lépe.
Připadá vám, že vize uvařené večeře je jaksi málo vznešená a málo ambiciózní? Pro mě je ale dobrá večeře, zdravá, bez masa, snědená společně s rodinou, součástí širší vize ohleduplnosti vůči planetě (proto vařím přednostně z rostlin a z lokálních produktů), ale i spokojeného života s lidmi, které mám ráda. Je to součást mojí ideální představy o životě. Proto je to tak důležité.
Vize jsou pro mě představy budoucnosti, jakou ji chci mít. Mám jich spoustu a velmi často se doplňují – ty krátkodobé a přízemní budují ty velké a vznešené.