Udržitelnost

UDRŽITELNOST – udržte to celé v chodu.
Jak udržíte všechno v chodu, když opadne to prvotní nadšení?


Dát prostor tomu, co chci. Spousta projektů a dobrých záměrů usne prostě proto, že jsme na ně přestali myslet, a překrylo je něco nového, vzrušujícího. Pokud chodíte do kurzu angličtiny, tak se pochopitelně zlepšujete. Pak přestanete a začnete zapomínat. Jediný způsob, jak si znalosti udržet, je dát angličtině prostor číst, opakovat, učit se, mluvit s někým, sledovat videa apod. Když chcete chodit cvičit, najděte si dobré místo na uložení cvičebního oblečení, abyste ho často viděli (jako vizuální připomínka) a aby bylo jednoduché po něm sáhnout a vyrazit do akce.


Sebrat prostor tomu, co nechci. Když nechcete jíst sušenky, tak je nekupujte. Nebo je alespoň ukládejte někde, kde na ně neuvidíte nebo se vám budou špatně vyndavat, umístěte je do výsoké nebo nízko do police, kam moc nevidíte. A do úrovně očí dejte to, co jíst chcete, nebo co vás aspoň nebude tolik lákat (třeba rýže nebo těstoviny, ty určitě nebude zobat stejně bezmyšlenkovitě, jako bonbóny).


Zvyky, rutiny, pravidla. Jakmile se něco stane zvykem, je hodně velká šance, že se to udrží dlouhodobě. Pokud si jednou nebo dvakrát dáte po obědě ke kávě zákusek, tak to možná uděláte i potřetí nebo počtvrté a pak už se toho nebudete chtít vzdát. Když budete chtít zlepšit komunikaci v rodině a zavedete společné večeře, stane se to po čase normou a pravidlem, takže už nebude třeba to nějak vyžadovat, hlídat nebo připomínat.


Připomínače. Vizuální připomínka toho, co chceme. Třeba obrázek na ledničce, který reprezentuje to, po čem toužíme. Nebo tahák s anglickými nepravidelnými slovesy na zrcadle v koupelně. Zafungovat může i obrázek nebo kartička v papírovém kalendáři nebo v peněžence, prostě na takovém místě, kam se často díváte.
Připomínky umí pravděpodobně i váš mobil. Nastavíte se čas, text poznámky a pravidelné, třeba každodenní opakování.


Další možnost je využít online kalendáře k připomínání. Umí to např. google kalendář, ke kterému máte přístup, pokud máte email ve tvaru neconeconeco@gmail.com.