Reflexe

REFLEXE – zhodnoťte pokrok.
Reflexe znamená zhodnotit pokrok, jaký jsme udělali. Na rozdíl od ocenění se věnuje i tomu, co se třeba nepovedlo. Negativní zkušenosti, nebo dokonce selhání, jsou cennou informací o tom, co nefunguje a co buď můžeme zlepšit nebo opustit.
Nebezpečí této fáze je v tom, že se soustředíme na chyby a budeme deprimovaní a zklamaní. Často vnímáme chyby jako selhání, jako něco špatného, jako něco, co by nemělo být. Jenže chyba je hlavně informace. Informace o tom, co nefungovalo podle našich potřeb. Bylo by to pro nás jednodušší, kdybychom dokázali vnímat chyby jako fakta, vzít si z nich poučení, ale nedávat jim ten negativní emoční náboj, který jsme zvyklí s chybami spojovat.
Samozřejmě jsou i hloupé a školácké chyby, za které se třeba stydíme. Ale i ty se dějí z nějakého důvodu. Napadají mě gramatické chyby na webu. Kdybychom tomu dali dost času a text si po sobě několikrát přečetli nebo ho dali ke shlédnutí někomu jinému, tak bychom to chybku asi našli, že jo? My jsme ale spěchali a nedali jsme tomu ten čas.