Mastermind skupina

Mastermind je pravidelné setkávání v malé skupině, kdy každý má stanovený čas na sdílený svého záměru a získání zpětné vazby od ostatních. Může to probíhat i online, i když živé setkání je pochopitelně lepší.
V době covidové jsme vytvořili online mastermind skupinu o čtyřech lidech a setkávali jsme se jednou za tři týdny. Na začátku bylo rychlé kolečko o tom, jak se máme. Pak jsme nařídili budíka a každý měl 15 minut na sdělení toho, co právě řeší nebo s čím potřebuje poradit a na získání zpětné vazby od ostatních. A také na závazek neboli domácí úkol – něco, co udělá do příště. Když jsme se všichni vystřídali, následovalo závěrečné kolečko a určení termínu dalšího setkání.

V čem je přínos mastermindu?
Získání zpětné vazby – ostatní ve skupině mají znalosti a dovednosti, které vám možná chybí. Nebo se dívají na věc z jiného úhlu pohledu. Rozhodně je jejich pohled cenný a obohacující.
Spolupráce – dost pravděpodobně časem narazíte na něco, v čem můžete spolupracovat nebo si navzájem prospět. Od mluvení se tak posunete k nějaké další akci, co je super.
Networking neboli síťování – každý ve skupině má nějaké známé, se kterými může ostatní propojit, když se to ukáže jako výhodné pro obě strany.

Chcete taky svoji skupinu? Můžete nějakou vyhledat, ale lepší je si ji vytvořit. Najděte několik dalších lidí, kterým se ta myšlenka líbí a pusťte se do toho. Potřebujete čas, místo, důvěru a facilitátora.
Čas a místo si najdete, pokud skutečně budete chtít. Když se ve skupině vyskytne někdo, kdo stále nemá čas, pak to pro něj nemá prioritu a nemá smysl, aby ve skupině setrvával.
Důvěra je důležitá proto, abyste mohli mluvit upřímně a na rovinu.
Facilitátor hlídá čas a téma tak, aby se z toho nestala neplodná diskuze, obviňování nebo dohadování. Facilitátorem může být kdokoliv z vás, i nezkušený facilitátor je lepší než nic.

Kde hledat info o mastermindu?
https://navolnenoze.cz/blog/mastermind/
https://mladypodnikatel.cz/jak-vyuzit-mastermind-skupiny-podnikani-t29401
https://www.naucmese.cz/kurz/mastermind-aneb-posun-se-dal#termin-jiny
https://dantrzil.cz/6-duvodu-proc-byt-v-mastermind-je-zasadni-pro-vas-byznys/

V angličtině:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mastermind_group