Vydání knihy o sociální permakultuře od Looby Macnamara

Kniha, kterou jsem překládala je konečně na světě! Vydaná v papírové podobě, v češtině. Anglický originál napsala Looby Macnamara a tématem je sociální permakultura, tedy způsob, jak využít metody a principy permakultury i na projekty, které nezahrnují pozemek. Vyšla pod názvem Vztahy bez hierarchie a je dostupná na webu biobooks.cz.
Je to první kniha, kterou jsem překládala, a byla jsem z ní opravdu nadšená. Tedy chvílemi jsem byla nadšená, že se mi něco tak skvělého dostalo do ruky. A občas jsem byla zoufalá, když se mi nedařilo něco přeložit tak, aby to fakt bylo dobré, snadno čitelné, přotom srozumitelné a výstižné.
Často jsem narazila na jméno nebo metodu, které jsem si potřebovala vygooglit. Objevila jsem tak například americkou ekoložku Joannu Macy a její metody The Work That Reconnect (práce, která znovupropojuje). V češtině už u nás nás vyšla kniha Aktivní naděje, kterou spolunapsala s Chrisem Johnstonem. V podtitulu té knihy je Jak čelit zmatku dnešní doby a nezbláznit se. Což je vlastně otázka, kterou si dneska kladou už nejen aktivisté a ekologové. Covid i válka na Ukrajině nám ukázaly, že naše jistoty a životní kotvy nejsou zdaleka tak pevné a spolehlivé, jak jsme si mysleli.
Největší objev této knihy pro mě byla designová síť, dvanáctikroková designová metoda, která umožňuje pohybovat se v rámci projektu tak, abychom se neztráceli a abychom dělali ty potřebné kroky, které k dokončení projektu jsou potřeba. Projektem v tomto smyslu míním nějakou žádoucí změnu, která je ohraničená v čase a v rozsahu. V permakultuře jsou to často projekty „zahradní“, které děláme na pozemku a mapa pozemku je pro nás jakousi kotvou, ke které se stále vracíme. Co ale s projekty, které takovou mapu nemají? Pak může pomoct právě designová síť. Několikrát jsem tuhle metodu vyzkoušela a jsem z ní nadšená. Opravdu umožňuje držet se tématu, koncentrovat své úsilí na daný projekt a dotáhnout ho do konce.
Letos jsem si dopřála ještě jednu radost a to kurz přímo u autorky té knihy u ní v Anglii. Kurz byl zaměřen na změnu kultury, tedy změnu té naší současné destruktivní kultury v něco udržitelnějšího. Líbí se mi její laskavý a mírumilovný přístup, kdy předpokládá, že nová kultura se může vynořit nebo objevit na pozadí té současné. Tedy nikoliv revoluce, ale evoluce, vývoj. K takovému vývoji jsem ochotná přispět svou troškou.
Mám tu také dvě další knihy od Looby Macnamara. Cultural Emergence neboli kulturní emergence, kulturní vynořování, kde popisuje praktické nástroje a principy. A pak knihu 7 ways, how to think differently – sedm způsobů, jak přemýšlet jinak. Permakultura – i když ji vnímáte jen jako druh zahradničení – je prostě způsob, jak dělat věci jinak a jak o nich jinak přemýšlet. Nepřebírat automaticky všechno tak, jak se to dělalo dosud, ale přemýšlet nad tím, jestli mi to tak vyhovuje nebo jestli by nebylo na místě něco změnit.

Publikováno
V rubrikách BLOG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *