Ken Mogi: Ikigai. Japonská cesta k nalezení smyslu života.

Ikigai je japonské slovo, jehož význam je těžké vysvětlit. Je to něco jako smysl života, důvod, proč ráno vstát. Iki znamená žít a gai znamená smysl.
V autorově pojetí má ikigai pět principů.
První princip říká začínej s málem a ilustruje to na příkladu kuchaře, který celý život dělá suši ve své vlastní restauraci a postupně všechny postupy a maličkosti zlepšuje a zdokonaluje.
Druhý princip nebo pilíř říká oprostit se od sebe sama. Možná by to šlo formulovat jako oprostit se od svého ega. To pak umožňuje vychutnat si každou drobnou radost a smyslové potěšení.
Třetím pilířem je harmonie a udržitelnost. Znamená to žít v harmonii s okolím i ostatními lidmi.
Čtvrtým principem je radovat se z maličkostí. To je ostatně i našich poměrech dobrá rada, protože když se naučíme oceňovat drobné životní radosti, budeme se cítit šťastnější, než když čekáme na velké události.
Pátým principem je žít tady a teď. Připomíná to koncept mindfullness, který je v současné době docela populární. Když se soustředíte na přítomný okamžik, odvede vás to od minulosti, která může být bolestná, i od budoucnosti, která v nás vyvolává stres a obavy.
Dost prostoru je věnováno i tématu udržitelnosti a přírody. Příkladem je třeba lesní terapie, která se v Japonsku provozuje.
Knížku můžu ke čtení určitě doporučit. Celkově na mě tahle malá knížka působila trochu zvláštním dojmem, tak trochu jako báseń nebo obraz. Možná je to právě ten rozdíl mezi japonským a evropským pojetím krásy. Četlo se to hezky, jen se mi nedařilo najít v tom takové ty rychlé jednoduché rady, jak se dobrat svého vlastního ikigai 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *