Francesco Cirillo: Technika pomodoro. Legendární systém pro plánování času a dokonalou koncentraci během hluboké práce

Francesco Cirillo: Technika pomodoro. Legendární systém pro plánování času a dokonalou koncentraci během hluboké práce
Francesco Cirillo: Technika pomodoro. Legendární systém pro plánování času a dokonalou koncentraci během hluboké práce

Popis techniky, která umožňuje plánovat čas při práci nebo studiu tak, abychom byli efektivní, soustředění a neprokrastinovali.
Francesco Cirillo je autorem metody pomodoro, která spočívá v tom, že si na práci stanovíme časový úsek (ideálně 25 minut), po který se zcela soustředíme na práci, pak je párminutová přestávka, dost krátká na to, abychom neztratili v práci kontinuitu a mohli v ní snadno pokračovat. Princip se zdá být jednoduchý, ale autor tuto metodu rozvinul a vytvořil jakousi evidenci toho, kolik těch časových úseků (pomodor) uděláme, a dokonce i jak rozvinout schopnost předem odhadnout, jak dlouho nám práce bude trvat.


Autor objevil nebo spíš vynalezl metodu pomodoro při studiu na vysoké škole, kdy se potřeboval naučit na těžkou zkoušku, a měl pocit, že to nezvládne. Že se nedokáže ani pořádně soustředit. Nařídil si tedy kuchyňskou minutku na několik minut a snažil se soustředit. Nebylo to stoprocentní, ale ten pocit, že má nějkaý nástroj, díky kterému si dokáže práci nadávkovat a postupně ji zvládnout, ten mu přinesl klid. Název pomodoro znamená italsky rajče a je odvozen od kuchyňské minutky ve tvaru rajčete, kterou poprvé použil.


Kniha je určená lidem, kteří pracují převážně duševně a mají jistou, dost velkou svobodu určovat si kdy a co budou dělat.
Předmluva vysvětluje úplné základy metody pomodoro a příběh toho, jak ji Francesco Cirillo objevil.
V první kapitole se dozvíme, proč to funguje, něco o dvojím vnímání času a jak to udělat, aby nás plynutí času tolik nestresovalo.
Další kapitola obsahuje popis metody pomodoro. Základem je stanovit si úkol, nastavit si kuchyňskou minutku na 25 minut a snažit se na úkolu maximálně soustředěně pracovat. Pak se dáte 3-5 minut přestávku, což je dost na to, aby si mozek na chvíli odpočinul, ale zase ne tolik, abyste se museli znova složitě rozpomínat na úkol a jeho detaily a souvislosti. Kromě tohoto jednoduchého postupo autor doporučuje svá pomodora evidovat a zaznamenávat je. Navrhuje k tomu tři formuláře v podobě tabulek, kam si zaznamenáváte, co máte udělat, kolik na to odhadujete času (pomodor), dokonce i kolikrát vás něco vyrušilo, ať už to byla vaše mysl nebo někdo či něco zvenčí.
Následující kapitola se přesouvá od jednotlivce k týmu. Popis toho, jak aplikovat metodu pomodoro v situaci, kdy máte tým nebo dokonce několik týmů, které se podílejí na společném cíli, mi připadal docela komplikovaný, ale autorovi evidentně funguje.
V poslední kapitole se autor věnuje určitým rysům nebo jevům při zavádění pomodora. Například tomu, nakolik mohou být tikání a zvonění rušivé nebo naopak uklidňující. Zmiňuje i důležitost přestávek, při kterých člověk získává určitý odstup od své práce, což je velmi důležité. Navíc i pro fyzickou a psychickou pohodu je dobré se na chvíli zvednout a vypnout.
Moje hodnocení: metoda je skvělá. V základě ji používám i dost dlouho a velmi mi pomáhá. Zejména když jsem ve stresu z toho, co všechno je na mém seznamu úkolů, tak je skvělé zvolit jeden úkol, nastavit budíka a pracovat s vědomím, že po těch pár desítek minut cokoliv ostatního počká. Nepoužívám ale evidenci pomodor ani plánování, které autor popisuje v knize. Nemiluji administrativu a do dalších tabulek se mi nechce, i když by mi možná pomohly uvědomit si, co mi jak dlouho trvá. Vzhledem k tomu, že si často nabírám a plánuje víc úkolů, než se dá zvládnout, tak by mi monitorování času stráveného na úkolech mohlo pomoci.
Pomodoro je ale také poněkud mechanické a pokud jste zvyklí řídit se svým vlastním vnitřním flow, tak vás nejspíš bude štvát, když vás zvonění vyruší ve chvíli, když vám jde práce nejvíc od ruhy. A rozhodně se nehodí pro zábavu a volnočasové aktivity.
Knížka je malá, napsaná velkým písmem a prošpikovaná spoustou obrázků a prázdných stránek, to mě docela překvapilo, samotného textu tam vlastně zas tolik není.
Doporučuji ji každému, kdo nějakým způsobem bojuje s časem, nestíhá, honí se a chce do své práce vnést nějaký řád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *