Den lidských práv

Dnes, 10. prosince, je den lidských práv. Je to výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948.
Co tato deklarace říká? Definuje řadu práv, která mají všichni lidé bez ohledu na rasu, pohlaví, náboženství nebo věk.

Každý rok má den lidských práv své téma. Letos je to rovnost všech lidí v duchu prvního článku deklarace, který zní takto: Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní v důstojnosti i právech. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Tento den se také tradičně udílí Nobelova cena za mír. V loňském roce 2020 tuto cenu obdržel nikoliv člověk, ale organizace Světový potravinový program (World Food Programme), který distribuuje potraviny v místech katastrof a krizí a to zejména ženám a dětem.
Letos – v roce 2021 – tuto cenu dostali filipínská novinářka Maria Ressa a ruský novinář Dmitrij Andrejevič Muratov, oba za svou novinářskou práci v obtížných podmínkách ve snaze zachovat svobodu slova.

Organizací, která monitoruje dodržování nebo porušování lidských práv je Amnesty International. I tato organizace získala Nobelovu cenu míru a to v roce 1977.

Publikováno
V rubrikách BLOG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *